Во британските реки и езера во изминатите неколку дена се удавија 13 лица

Од:

Најмалку 13 лица се удавија во британските реки и езера во последните денови, обидувајќи се да се разладат од топлотниот бран, јавија локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во луѓето се удавиле додека пливале во реки и езера, а седум од жртвите биле тинејџери, изјави британскиот министер Кит Малтхаус во парламентот.

Лондонските пожарникари вчера го поминаа најтешкиот ден од Втората светска војна, бидејќи температурата достигна 40 степени Целзиусови, предизвикувајќи пожари кои уништија десетици домови во главниот град и запалија сува трева покрај железничките пруги и патишта. Најмалку 41 куќа се уништени во Лондон, а повеќе од десетина на други места во Велика Британија, рече Малтхаус.

Многу возови од Лондон до северна Англија денеска доцнеле или се откажани бидејќи топлината од пожарите ги прегреала шините и ја оштетила опремата за сигнализација и далноводите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска