Во британските јавни објекти можно е да не се носат маски на лето

Од:

Заштитните маски за лице можеби нема да бидат задолжителни во затворените јавни објекти во текот на летото, изјави лекарката Џени Хариз од британското Министерство за здравство.

Но, таа додаде дека маските најверојатно ќе бидат задолжителни во текот на зимските месеци.

– Едно е сигурно, тоа што го правиме надвор е неспоредливо побезбедно отколку тоа што го правиме внатре. Проветрувањето е од големо значење, истакна Хариз.

Би можело да ве интересира

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Британското кралско семејство: Почина принцот Филип

Ана Ололовска