Во Британија уапсена банда Албанци, киднапирале маж и побарале откуп од 400.000 фунти

Од:

Британската полиција уапси албанска банда која киднапирала 30-годишен маж и барала откуп од 400.000 фунти. Албанците ја тепале и мачеле жртвата поради неплатени долгови.

dobivaj vesti na viber

Полицијата од Лондон, британската Национална агенција за криминал (NCA) и албанската полиција спроведоа серија рации минатата недела за да го спасат киднапираниот маж. NCA објави дека пет мажи и една жена се обвинети за киднапирање и за закани дека ќе ја убијат жртвата.

Албанската полиција соопшти дека уапсени се седум лица, сите државјани на Албанија.

Киднаперите го контактирале братот на киднаоираниот и му испратиле видео снимки, по што тој ја повикал албанска полиција. Бандата наводно побарала откуп од 400.000 фунти од семејството и им дала четири дена да ја соберат споменатата сума.

Полицијата го пронашла и ослободила 30-годишниот маж и тој сега е безбеден под полициска заштита.

„Добивме информации за 30-годишен Албанец кој бил киднапиран во Англија и за кого се бара откуп од 400.000 фунти. Албанската полиција разменила информации со Велика Британија, која потоа започнала спасувачка акција“, изјави портпаролот на албанската полиција Гент Мулаи.

Би можело да ве интересира

Уапсен арачиновец кој нападнал полициска патрола

Италијански обвинител: Албанската мафија е меѓу трите најопасни во Европа

А1он

(ВИДЕО) Голем број Албанци вчера во Лондон го прославија Денот на независноста на нивната земја

Приведен крадец за издржување казна затвор од 18 месеци

Приведени разбојници во Скопје, следува кривична пријава

Двајца полицајци избодени на улица во Лондон, напаѓачот уапсен

А1он