Во Британија наскоро четврта доза вакцина против Ковид-19, четири месеци по третата

Од:

Велика Британија разгледува предлог да даде четврта доза од вакцина против Ковид-19, која би можела да се прими четири месеци по третата засилувачка доза, со цел да се запре ширењето на сојот омикрон.

dobivaj vesti na viber

Германија и Израел веќе ја разгледуваат таа опција.

Давањето на вториот сет засилувачки дози го разгледуваат британските експерти од Мешовитиот комитет за вакцинација и имунизација, објави „Телеграф“.

Би можело да ве интересира

Два милиона Британци страдаат од долгорочен Ковид

Објавен извештајот за „партигејт“

Британија подготвува есенска кампања за зајакнување на имунитетот против Ковид-19

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон ќе одговара на полициски прашања за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Катерина Павлова-Николовска

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Катерина Павлова-Николовска