Во Британија младите до 30 години ќе примаат од вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“, наместо „АстраЗенека“

Од:

Имунизацијата против Ковид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „АстраЗенека“ на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денеска врз основа на препораките на Британската агенција за лекови и медицински производи (МХРА), јавија британските медиуми.

Агенцијата наведува дека луѓето на возраст меѓу 18 и 29 години, наместо со „Астра Зенека“ ќе бидат вакцинирани со вакцината „Фајзер“ или „Модерна“.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека внимателно ќе ги следи советите за вакцини на Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“, МХРА и JCVI (Мешовит комитет за вакцинација и имунизација), но не верува дека ќе мора да го смени распоредот за да ги олесни ограничувачките мерки.

– Мислам дека клучна работа е да се слуша што зборуваат научниците и лекарите, медицинските експерти, рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Чешка сака да ги купи вакцините „АстраЗенека“ што останаа неискористени во Данска

Жарко Настоски

Вакцината на Џонсон и Џонсон во Франција ќе се дава само за лица над 55 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почна производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Ана Ололовска

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

Ана Ололовска