Во Брисел се одржува Советот за асоцијација ЕУ – Украина

Од:

И покрај војната денеска во Брисел се одржува осмиот Совет за асоцијација помеѓу ЕУ и Украина, во присуство на украинскиот премиер, јави дописничката на МИА од Брисел.

Премиерот на Украина, Денис Шмихал, ќе се сретне остане со високиот претставник за надворешна политика, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, по што ќе одржат заедничка прес конференција попладнево.

Украина и Европската Комисија денеска потпишаа и нова програма на буџетска поддршка во износ од 500 милиони евра за помош на раселените лица и на украинското земјоделство. Украина исто така ќе се придружи кон Дигиталната програма на ЕУ како и другите земји членки на ЕУ и ќе можат украинските бизниси и администрација да добиваат фондови од дигитални области како вештачката интелигенција, дигитални вештини итн.

ЕУ исто така ќе ја олесни соработката во даночната и царинската политика со Украина.

Украина во јуни оваа година доби статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Горан Наумовски

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Ана Ололовска