Во Брисел пристигна ново барање за апсење на Пуџдемон

Од:

Белгија денеска по третпат прими Европски налог за апсење на поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пуџдемон од шпанскиот Врховен суд, соопшти портпаролката на обвинителството во Брисел.

Таа објасни дека барањето пристигнало на шпански јазик, но според закон требало да биде напишано на еден од трите национални јазици на Белгија или на англиски јазик, поради што Шпанија ќе испрати ново барање следната недела.

– Со оглед на сложеноста на барањето и двата претходни налози против Пуџдемон, за случајот ќе биде потребна темелна судска анализа, изјави портпаролката на обвинителството во Брисел.

Би можело да ве интересира

„Паис“: Пуџдемон ослободен по синоќешното апсење на Сардинија

А1он

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он

Лава тече околу „чудотворна куќа“ на Ла Палма

Ана Ололовска

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вулканот на Канарските острови петти ден исфрла лава, отровна пепел ја прекри околината

Ана Ололовска

Белгија во Кривичниот законик го внесува поимот согласност во делото силување

Ана Ололовска