Во Бразил ќе испитуваат како влијае трета доза од вакцината „Астразенека“

Од:

Бразилскиот здравствен регулатор, агенцијата Анвиса, денеска соопшти дека е одобрено испитување за вакцинација со трета доза на Астра Зенека.

Анвиса соопшти дека 10.000 доброволци ќе примат трета доза од оваа вакцина.

Се наведува дека третата доза од вакцината на Астра Зенека ќе биде дозволена помеѓу 11 и 13 месеци по примањето на втората доза.

Би можело да ве интересира

Амнести Интернешнл: Фармацевтските компании создадоа вештачки недостаток на вакцини

А1он

Студија: Комбинација од вакцини на Астра Зенека и Спутник лајт дава висока ефикасност

Ана Ололовска

Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Сиромашните земји ги обвинија богатите за нерамномерна распределба на вакцините

Ана Ололовска

Бразилската делегација на ГС на ОН замина во карантин поради Ковид-19 на министерот за здравство

Ана Ололовска