Во борбите во северозападна Сирија 44 загинати

Од:

Во борбите во северозападна Сирија загинаа 18 припадници на терористичката група Хајат Тахрир ал-Шарм и 26 припадници на владините сили, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Конфликтот се случи откако екстремистите, припадници на поранешниот огранок на Ал Каеда, започнаа офанзива во провинцијата Идлиб.

Официјална Москва и Анкара склучија договор со кој областа на која се водеа борбите е прогласена за демилитаризирана зона.

Сириското воздухопловство изврши воздушни напади во таа област.

Би можело да ве интересира

Заклучоци од трилатералниот самит за Сирија

Ана Ололовска

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Рохани: Иднината на Сирија и припаѓа на нејзиниот народ

Ана Ололовска

Најмалку десет жртви во експлозија на автомобил бомба во Сирија

Ана Ололовска

Сирискиот претседател Асад го потпиша указот за општа амнестија во земјата

Ана Ололовска

Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија