Во близина на Тунис од морето се извлечени 210 тела

Од:

Туниската крајбрежна стража извлече тела на 41 мигрант од морето, соопшти денеска Националната гарда, со што за десет дена бројот на жртвите од бродоломот кај северноафриканската земја се искачи на 210.

Телата се пронајдени во распадната состојба, што сугерира дека биле во вода неколку дена, рече Хусем Един Џебабли од Националната гарда.

– Таков број на жртви во толку краток временски период е без преседан, нагласи тој.

Би можело да ве интересира

Вечерва приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Предраг Петровиќ

Србин шверцувал осум мигранти од Сирија

УНХЦР: 186.000 мигранти и бегалци пристигнаа во земјите од јужна Европа

Стружанец со комбе шверцувал 33 мигранти

Горан Наумовски

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

Горан Наумовски

Обвинение против полициски инспектор за усмртената мигрантка кај Гевгелија

Предраг Петровиќ