Во близина на Канарските Острови пронајдени уште три тела на загинати мигранти

Од:

Властите на Канарските Острови соопштија денеска дека пронашле тела на уште тројца мигранти, со што бројот на загинати додека се обидувале да стигнат до копно се зголеми на осум.

Шпански медиуми јавија дека три тела биле пронајдени во близина на Ланзароте, еден од седумте Канарски Острови.

Акцијата за спасување продолжува заради потрагата по најмалку уште три мигранти.

Властите соопштија дека мигрантски брод се превртел во близина на Ланзароте, рано вчера.

Четири мигранти веднаш биле згрижени од екипи на брза помош и биле пронајдени пет мртви тела.

Би можело да ве интересира

Во близина на брегот на Мавританија се удавија 58 мигранти

Ана Ололовска

„Оксфам“: Природните непогоди раселуваат по 20 милиони луѓе годишно

Ана Ололовска

„Еврофонд“: Мигрантите се десетпати подискримирани од домашните работници

Обединети нации: Грција да ги подобри условите во камповите за мигранти

Повредените мигранти кај кумановско Градиште во стабилна здравствена состојба

Ана Ололовска

Либиската крајбрежна стража пресретна 284 мигранти на пат кон Европа