Во близина на брегот на Мавританија се удавија 58 мигранти

Од:

Најмалку 58 мигранти се удавиле откако брод што превезувал околу 150 мигранти од Гамбија потонал крај брегот на Мавританија, соопшти денеска Агенцијата за миграција на ОН (ИОМ).

Властите на Мавританија соопштија дека 58 мигранти загинале, а преживеани рекоа дека бродот ја напуштил Гамбија минатата среда.

Преживеаните исто така рекоа дека имало жени и деца во бродот, како и дека 83 лица успеале да допливаат до брегот.

Би можело да ве интересира

ИОМ: Околу илјада мигранти вратени во Либија за две недели

Ана Ололовска

Најмалку 11 мигранти се удавиле во Егејско море, меѓу нив осум се деца

Ана Ололовска

Откриени мигранти во товарен воз што пристигнал од Грција

Ана Ололовска

На „Богородица“ уапсени лица од Гана кои патувале со шведски и германски пасоши

А1он

Приведен државјанин на Германија, се обидел да пренесе мигранти од Гана

Предраг Петровиќ

Двојно зголемен бројот на илегални премини на Балканската рута

Ана Ололовска