Во Белорусија спречен обид за киднапирање патнички авион

Од:

Белоруската служба за безбедност денеска  соопшти дека спречила киднапирање авион што летал од Грузија за Минск.

Агенцијата КГБ, која го презела името од некогашната советска служба, во соопштението наведува дека еден Грузиец се заканувал дека ќе активира бомба во авионот доколку пилотите не се согласат да го пренасочат во правец на непрецизирана дестинација во Европа, пренесуваат американските медиуми.

Службата соопштила дека Грузиецот ги напишал своите барања на порака, но дека пилотите, сепак, успеале да слетаат во Минск, како што претходно било планирано.

Белоруски официјални претставници изјавиле дека по едночасовно преговарање го привеле киднаперот.

Ниту еден од патниците и членовите на екипажот на авионот, што долетале од грузискиот град Кутаиси, не е повреден, наведе КГБ.

Би можело да ве интересира

Белорусија: Побарана забрана за работа на водечкото здружение на новинари

Лукашенко: Европјаните може да предизвикаат трета светска војна со нивната хибридна кампања против нас, Русите и Кинезите

Жарко Настоски

Минск: Нема да ги затвориме дипломатските претставништва во ЕУ

Ана Ололовска

Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

Жарко Настоски

Лукашенко пак му се закани на Западот: Ќе ви ги пуштиме мигрантите, ќе ви ги запреме стоките

Жарко Настоски

Македонија пак му воведе санкции на Лукашенко, од сите кандидатки за ЕУ само Србија била против

Жарко Настоски

Leave a Comment

three + 1 =