Во Белата куќа се оддржа традиционалното велидгенско тркалање јајца

Од:

Претседателот Џо Бајден и првата дама на САД, Џил, се обратија до семејствата и децата кои денеска дојдоа на јужниот тревник во Белата куќа на традиционалниот велигденски празник со тркалање јајца.

dobivaj vesti na viber

Првата дама се обрати со говор за создавање можности за децата надвор од училишните клупи. Бајден се заблагодари на Американскиот борд за јајца за донесените 90.000 тврдо варени јајца на настанот.

Околу половина од нив се употребија за велигденска трка со тркалање на јајца со дрвени лажици и лов на јајца во кои учествуваат најмладите. Другата половина е употребана за вапцање и декорирање.

Бајднови се обратија и до велидгенски зајко, како главна традиционална маскота на настанот.

Ова беше 142. по ред велигеднско тркалање јајца. Последното се оддржа во 2020 година, по што имаше пауза од две години поради Ковид-19.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

А1он

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он

ВИДЕО: Четири лица тешко повредени по удар на гром во близина на Белата куќа

А1он

Бела куќа: Бајден ја крена царината на руските стоки на 35 отсто

А1он

Бела куќа: САД ја ограничуваат употребата на противпешадиски мини

А1он

Белата куќа предлага запленетиот имот на руските олигарси да се пренамени за помош на Украина

А1он