Во Барселона почна судењето на Квим Тора

Од:

Судскиот процес против регионалниот претседател на Каталонија, Квим Тора почна денеска поради непочитувањето на наредбата да се отстранат сите сепаратистички симболи од јавните згради за време на предизборната кампања.

Доколку Тора биде осуден, би можел да се прогласи за непогоден за извршување на јавните фунцкии на одреден период.

Тој не ја почитувал наредбата од страна на државната Изборна комисија да ги отстрани жолтите траки од седиштето на регионалната Влада во Барселона пред националните избори на 28 април.

Каталонските сепаратисти со жолтите траки покажуваат поддршка кон своите лидери, од кои деветмина добија затворски казни од девет до 13 години поради учеството во неуспешниот обид за отцепување на Каталонија во 2017 година.

Би можело да ве интересира

Во каталонската област Сегрија во карантин ставени 200.000 лица

А1он

Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата

Ана Ололовска

Протест на здравствените работници во Мадрид

Ана Ололовска

Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба и ги отвора границите

А1он

Илјадници здравствени работници во Шпанија протестираа против приватизација на здравството

А1он

Шпанскиот премиер повика на претпазливост пред укинувањето на мерките воведени поради пандемијата

А1он