Во Багдад соборени два дрона чија цел биле трупите на меѓународната коалиција

Од:

Два дрона утрово со експлозив се соборени пред да ги нападнат трупите на антиекстремистичката меѓународна коалиција предводена од САД во Багдад.

dobivaj vesti na viber

– Цел на двата вооружени дрона беше аеродромот во Багдад, каде се наоѓа воената база на мал број трупи на коалицијата, изјави неименуван извор.

Нападот се случи на втората годишнина од смртта на иранскиот генерал Касем Сулејмани и неговиот соработник од Ирак. Тие беа убиени при американски напад со дрон на аеродромот во Багдад.

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Ана Ололовска

Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

Ана Ололовска

Група туристи од Ирак исчезнала во Москва

Ана Ололовска

Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Ана Ололовска