Во автобуска несреќа на југот од Мали погина 41 лице

Од:

Најмалку 41 лице загина во сообраќајна несреќа во јужен Мали кога патнички автобус се судри со камион.

Британските медиуми јавуваат дека во болницата во градот Саго, што се наоѓа на 20 километри од местото на несреќата, се префрлени 33 повредени патници.

Поради силината на ударот, автобусот бил речиси преполовен, а на социјалните мрежи, може да се види како багаж и предмети се расфрлани на патот.

Би можело да ве интересира

Мисијата на ОН ги повика властите во Мали да закажат избори во февруари

Ана Ололовска

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

Ана Ололовска

Петнаесет германски мировници ранети во Африка, бомбаш-самоубиец се разнел покрај нив

Жарко Настоски

Франција ги прекинува заедничките воени операции со малиските сили

Ана Ололовска

Макрон се закани дека ќе ги повлече француските војници од Мали

Ана Ололовска

Вонреден самит на земјите од Западна Африка заради кризата во Мали