Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Од:

Неправилна етикета на картон во Австрија предизвика збунетост кај лекарите, поради што беа дадени погрешни дози на вакцини против коронавирусот.

Во пакетот вакцини на Фајзер пишувало дека се вакцини прилагодени на новиот сој BA.4 и BA.5, но се дози за стариот сој BA.1, јави јавниот сервис ОРФ.

Колку такви дози биле инјектирани засега е нејасно. Погодени се граѓаните во провинцијата Долна Австрија.

Би можело да ве интересира

Ван дер Белен положи заклетва на функцијата претседател на Австрија

А1он

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска

Судар на два воза во Австрија, избувна и пожар

А1он

Австрија: Убиен војник на стража, а друг ранет при престрелка

Двајца малолетници избодеа жена до смрт во Австралија

А1он

Австриска министерка: Не е прашање дали ќе има прекини на струја во Европа, туку кога

А1он