Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Од:

Австриските власти регистрираат сѐ повеќе случаи на инфекција со коронавирусот кај повратниците од одмори во странство, а најзаразени се оние кои летувале во Хрватска и Шпанија

Во 27. и 28. календарска недела, инфекцијата е регистрирана кај 322 повратници од одмор од Шпанија, како и кај 186 луѓе кои се вратиле од одмор во Хрватска. Следат новозаразените кои биле на одмор во Холандија (61), Малта (52), Грција (43), Германија (21) и Франција (18).

Кога станува збор за земјите од Балканот, вирусот е регистрирана само кај тројца повратници од Србија и Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

А1он

СЗО: На Африка ќе и недостигаат околу 500 милиони вакцини

А1он