Во австралиската држава Викторија изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19

Од:

Премиерот на државата Викторија во Австралија, Даниел Ендруз изјави дека изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19, поради што надлежните се многу загрижени.

Во државата Викторија вчера е забележан долгоочекуваниот пад на бројот на нови инфекции за еден ден – 397 нови случаи, но дури 17 смртни случаи кај пациенти.

Така, вкупниот број на смртни случаи во државата Викторија достигна 210, а во целата земја 295.

Во исто време, премиерот Ендруз потврди дека илјадници здравствени работници се заразени со вирусот. Строгите вонредни мерки се во сила во главниот град на Викторија, Мелбурн веќе една недела, со полициски час во текот на ноќта и ибврска за задолжително носење маски, но подобрувањето на епидемиолошката состојба се очекува дури за две недели.

Само во изминатите 24 часа казнети се околу 270 граѓани на Викторија за непочитување на рестриктивните мерки на Владата.

Би можело да ве интересира

Австралија: До сега угинаа најмалку 380 насукани китови

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Мелбурн уапсени 16 демонстранти

Ана Ололовска

Австралиската Влада ја помага новинската агенција ААП

Ана Ололовска

Во Викторија првпат по два месеца без смртен случај од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Австралиските медиуми веќе немаат дописиници од Кина

А1он

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Ана Ололовска