Во Австралија запленета дрога вредна 1,1 милијарда долари

Од:

Австралиската полиција денеска соопшти дека запленила дрога метамфетамин, вредна околу 1,1 милијарда американски долари, која била скриена меѓу мермерни плочи во неколку бродски контејнери, што е најголемата заплена на наркотици во таа држава.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 1.800 килограми метамфетамин биле пронајдени скриени во мермерни плочи во контејнери кои пристигнале од Блискиот Исток во последните недели во пристаништето во Сиднеј, соопшти државната полиција на Нов Јужен Велс.

„Способноста што оваа криминална организација ја покажа, во однос на обемот и големината, е огромна. Овие бројки се неверојатни“, наведоа од полицијата на Нов Јужен Велс.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Австралија го намали нивото од закана од тероризам

А1он

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

Средбата на премиерот на Австралија и претседателот на Кина – знак за затполување на билатералните односи

А1он

ВИДЕО: Големи поплави во Австралија, објавена драматична снимка

Ана Ололовска

Хакери се закануваат дека ќе објават здравствени податоци на познати Австралијци

Ана Ололовска

Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

Ана Ололовска