Во Австралија измерени рекордни 50,7 Целзиусови степени

Од:

Во Австралија денеска е регистрираната рекордно висока температура, откако во градот Онслоу, на западниот брег беа измерени 50,7 степени Целзиусови.

dobivaj vesti na viber

Како што јави Би-Би-Си, со ова е израмнет рекордот од 1962 година, кога во јужниот дел на Австралија биле измерени 50,7 степени.

Локалната метеоролошка служба потврди дека Онслоу го израмнил рекордот во 14:26 часот по локално време. Просечната температура во градот во овој период од годината изнесува 36,5 Целзиусови степени.

Два други града, Марди и Роборн, вчера исто така пријавија температури од над 50 степени, изјави Лук Хантингтон од Службата.

Според метеоролозите, температурите утре дополнително ќе растат, а во наредните денови се очекува „заладување“.

Би можело да ве интересира

Лабуристот Ентони Албанезе положи заклетва на функцијата премиер на Австралија

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Ана Ололовска

Новиот австралиски премиер Ентони Албанезе утре ќе положи заклетва

Ана Ололовска

Скот Морисон призна пораз, Ентони Албанес ќе биде новиот премиер на Австралија

Ана Ололовска

Либералите во водство на изборите во Австралија, покажуваат првични резултати од гласањето

Ана Ололовска

Австралијанците денеска излегуваат на избори, опозициските лабуристи во предност

Ана Ололовска