Во Авганистан убиени двајца обвинители, пропадна размената на затвореници

Од:

Авганистанските власти соопштија денеска дека вооружени лица убиле двајца федерални обвинители додека се возеле кон аеродромот Баграм, северно од главниот град Кабул. Двајца други обвинители се повредени во нападот.

Тие пошле кон затворот на аеродромот Баграм, каде се наоѓаат приведените лидерите на Талибанците, меѓу кои и Анас Хакани, брат на заменик-шефот на Талибанците, Сирахудин Хакани.

Анас Хакани и уште двајца талибански заробеници требаше да бидат ослободени вчера во замена за американски и австралиски државјанин, но Талибанците соопштија дека тројцата затвореници не се појавиле на местото на размена, договорено од САД. Каде се наоѓаат овие тројца Талибанци засега не е соопштено.

Би можело да ве интересира

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

А1он

Помпео апелира талибанците да го намалат насилството во Авганистан

Ана Ололовска

Во напад на пазар во Авганистан загинаа повеќе од 23 лица

А1он

Десет загинати при експлозија на пазар во Авганистан

Ана Ололовска