Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Од:

Најмалку 15 цивили загинаа, а 80 се повредени во пакистански граничен артилериски оган, соопштија авганистанските власти, додавајќи дека Кабул поради тоа ги ставил во подготвеност своите копнени и воздушни сили.

Артилерискиот оган следувал по судирите меѓу пакистанските и авганистанските безбедносни сили на затворената граница Чаман-Спин Болдак, каде толпа луѓе од обете страни чекале да ја преминат границата поради муслиманскиот празник Курбан-бајрам.

Доколку пакистанската армија продолжи со ракетни напади на авганистанска територија, таа ќе се соочи со одмазда на авганистанската армија, се наведува во соопштението на авганистанското Министерство за одбрана.

Гувернерот на југоисточната авганистанска провинција Кандахар, Хајатулах Хајат изјави дека гранатите паднале во станбените области на Спин Болдак и дека меѓу загинатите и повредените има жени и деца.

Би можело да ве интересира

И покрај преговорите во Авганистан секој ден се гине, девет нови жртви на талибански напад

Ана Ололовска

Талибанците не сакаат да се согласат на договор со авганистанската Влада, војната продолжува

Ана Ололовска

Во воздушни напади во Авганистан загинаа 24 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

Ана Ололовска

Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

Ана Ололовска