Во Авганистан при напад со американски дрон загинаа 30 цивили

Од:

Најмалку 30 цивили се убиени, а 40 се повредени во Авганистан при напад на американско беспилотно летало. Нападот бил насочен кон цели на Исламска држава.

Нападот бил извршен во планинското подрачје Вазир Танги во провинцијата Нангахар, источен Авганистан.

Авганистанското Министерство за одбрана и американски претставници во Кабул го потврдија нападот со дрон, но не соопштија детали.

– Американските сили извршија напад со дрон врз цели на ИД во Нангархар. Известени сме за наводите дека страдале лица кои не се борци и заедно со локалните претставници работиме на утврдување на фактите, изјави портпаролот на американските сили во Авганистан, Сони Леџет.

Во Авганистан се распоредени околу 14.000 американски војници.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руската армија изведе хеликоптерски десант врз поранешната американска база во Сирија

Татјана Ташкова

Моралес: САД ми понудија авион за бегство од Боливија

Блумберг ќе потроши 100 милиони долари во реклами против Трамп

Почна вториот ден распити за отповикувањето на Трамп

Адвокатите на Трамп побараа од Врховниот суд да го прекине објавувањето на неговите даночни пријави

Ана Ололовска

Асад ќе бара отштета од САД за кражбата на сириска нафта

Ана Ололовска