Во Аризона и Невада гласовите се пребројуваат со присуство на полиција

Од:

Безбедносните агенции во американските сојузни држави Аризона и Невада се во состојба на зголемена готовност поради можни постизборни протести и наводи за измама на гласачите додека се подготвуваат за деновите на пребројување на гласовите што ќе ги одредат конечните резултати од клучните трки за гувернер и Сенат.

Стотици илјади гласови остануваат неизбројани во двете држави кои ќе одлучат дали Демократската партија на претседателот Џо Бајден ќе ја изгуби контролата врз Сенатот. Изборните претставници во округот Марикопа, најнаселениот округ во Аризона, рекоа дека пребројувањето на гласовите може да потрае до петок.

И покрај стравувањата од насилство и заплашување на гласачите во неделите пред изборите, официјалните лица рекоа дека изборите поминале без проблеми во двете држави и дека зголеменото присуство на органите за спроведување на законот се исплатило.

Шерифот на округот Марикопа, Пол Пензоне, во интервју за Ројтерс изјави дека неговата станица распоредила хеликоптери, беспилотни летала, качени офицери и ги надгледувала луѓето што ги сметала за потенцијално проблематични на социјалните мрежи во неделата пред изборите.

Тој додаде дека остануваат на готовност. Беа подигнати огради и барикади околу избирачките места за да се спречат демонстрантите да се пробијат, рече Пензоне.

„Ги презедовме сите соодветни мерки. Знаеме како изгледаат граѓанските немири и колку можат да бидат масовни“, рече Пензоне.

Околу 400.000 гласови сè уште не се преброени во округот Марикопа, соопштија изборните претставници. Трката за гувернер и Сенат останува неизвесна, со пребројани околу 70 отсто од гласовите. Републиканската кандидатка за гувернер и теоретичар на заговор Кари Лејк укажа на неуспехот на околу 60 електронски машини за броење гласови, предизвикувајќи стравувања дека таа би можела да ги злоупотреби доколку загуби.

Џејми Родригез, независен изборен функционер во округот Вашо, Невада, рече дека за време на првичните изборни теоретичари за измама го малтретирале нејзиниот персонал. Нејзиниот претходник поднесе оставка ова лето, повикувајќи се на заканите што ги доби откако поранешниот претседател Доналд Трамп лажно тврдеше дека ги загубил изборите во 2020 година поради изборна измама.

Во окрузите Вашо и Кларк, кои сочинуваат 90 отсто од гласовите во Невада, десетици илјади гласачки ливчиња испратени по пошта сè уште не се преброени.

Би можело да ве интересира

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он

Аризона и Невада би можеле да бидат решавачки во трката за американскиот Сенат

А1он

Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

Горан Наумовски

Избори за американскиот Сенат: Конечните резултати може да се чекаат со недели

Демократите го освоија потенцијално одлучувачкото место во Пенсилванија за контрола на Сенатот на САД

Ана Ололовска

Републиканецот ДеСантис, можен претседателски кандидат во 2024, повторно избран за гувернер на Флорида

Ана Ололовска