Во Антартикот се измерени рекордно најтопли температури

Од:

Антартикот ја бележи својата највисока температура досега, аргентинскиот термометар на истражувачката станица прочита 18,3 степени, што е за 0,8 степени потопло од претходниот рекорд, измерен во 2015 година.

Полуостровот е подрачје кое е под силно влијание на глобалното климатско затоплување.

Според Светската метеоролошка организација, Антартикот се загрева континуирано за 3 степени во просек.

 

 

 

Би можело да ве интересира

Научниците со нови информации за глобалното затоплување: за 23 години се стопиле 28 билиони тони мраз

ВИДЕО: Глечер на Швајцарските Алпи потклекнува пред глобалното затоплување

А1он

Се бара потврда од Русија за рекордните 38 степени измерени во Сибир

А1он

СМО: Поради топлите океани претстојат натпросечно топли месеци

А1он

Смрзнатата плоча на Гренланд забрзано се топи и е најмала од 1948 година

Ана Ололовска

Гринпис: Производството на месо треба да се намали за 80 отсто до 2050

Ландов