Во Америка за една недела 3,3 милиони лица добија отказ

Од:

Рекордни 3,3 милиони Американци добија отказ и се пријавија за надомест за невработеност во текот на минатата недела, што е најголема бројка досега во историјата на САД.

Досега рекордот беше во октомри 1982 година кога 695.000 луѓе добија отказ во една недела.

„Њујорк Тајмс“ пишува дека шокантниот број откази не ја отсликува вистинската ситуација на американската економија, бидејќи голем број американски работници не можат да аплицираат за надомест, а станува збор за тие кои работат со половина работно време, оние кои имаат многу ниски плати, самовработените и оние кои работат со договор на дело.

Аналитичарите оценуваат дека ова е само почеток и дека ќе следат бројки кои ќе бидат уште попоразителни.

Како што пренесуваат американските медиуми, речиси сите сојузни држави воведоа делумни или целосни ограничувања на работата, поради што државата губи многу пари.

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека очекува да бидат укинати ограничувањата околу Велигден и повторно да започне придвижувањето на економијата со што здравствените експерти не се согласуваат.

Првпат по 50 години, администрацијата на Трамп ја намали бројката на невработеност под 4,0 проценти. До минатата недела, имаше помалку од шест милиони невработени во САД или 3,5 проценти, така што ова зголемување од 3,3 милиони е речиси 50 проценти.

Во Америка досега има повеќе од 70.000 заразени со коронавирусот, а починаа повеќе од илјада лица.

Би можело да ве интересира

СЗО во Црна Гора препорача училиштата да се отворат кога епидемијата ќе биде под контрола

А1он

Германскиот здравствен систем засега се справува со новите случаи, вели министерот за здравство

А1он

Бразилскиот претседател Болсонаро, кој се потсмеваше со коронавирусот, потпиша да се издвојат 356 милиони долари за вакцина

А1он

Српски лекари: Коронавирусот ги напаѓа бубрезите, многу пациенти завршуваат на дијализа

А1он

Грција за првпат воведе вонредни заштитни мерки во туристичко место

А1он

Над 50.000 починати од Ковид-19 во Мексико, во Индија два милиони заразени

А1он