Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Од:

Властите во областа Херсон во Украина, која беше окупирана од руската армија во март, почнаа со подготовките за референдум за приклучување кон Русија, објави денеска заменик-началникот на Воено-граѓанската управа на Херсонската област, Кирил Стремусов.

dobivaj vesti na viber

„Можам да потврдам дека се подготвуваме за референдумот и ќе го одржиме. Неочекувано, Херсонската област ќе донесе одлука да се приклучи на Русија и да стане полноправна конститутивна целина“, рече Стремусов во видео објавено на Телеграм.

Во средината на март, руското Министерство за одбрана соопшти дека областа Херсон е под целосна контрола на руските војници, а на крајот на април беше формирана воено-цивилна управа на тој регион.

Рускиот претседател Владимир Путин на 25 мај потпиша указ за поедноставување на постапката за добивање руско државјанство за граѓаните од регионите Запорожје и Херсон во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски