Владата на Макрон го преживеа гласањето за доверба

Од:

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон го преживеа денеска гласањето за доверба во парламентот, откако минатата недела ја протурка многу непопуларната пензиска реформа без гласање, пишува Politico. Ова предизвика гнев кај Французите низ целата земја и протести.

Исто така, минатата недела имаше насилство на париските улици поради незадоволство од потегот на владата на Макрон, но и незадоволство од реформите.

На гласањето со високи влогови во долниот дом на францускиот парламент, 277 пратеници, главно од левицата и крајната десница, гласаа за меѓупартиска иницијатива за недоверба. Ова е помалку од 287 гласови потребни за соборување на владата.

Пред гласањето, центристичкиот пратеник Шарл де Курсон, еден од авторите на меѓупартискиот предлог, ја обвини владата на Макрон дека нема храброст за време на парламентарните дебати.

„Можевте да ја ставите вашата пензиска реформа на гласање и веројатно ќе изгубивте, но тоа е играта кога сте во демократија“, им рече тој на пратениците.

Предлозите за недоверба беа предложени минатата недела откако Макрон во четвртокот ја одобри употребата на контроверзниот уставен маневар за заобиколување на парламентарното гласање за неговиот закон за пензиските реформи.

Би можело да ве интересира

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово

Макрон: Франција не е во војна со Русија

Макрон му вети на Зеленски лесни тенкови, оклопни возила, обука на војници…

Горан Наумовски

Шефот на Вагнер му се заканува на Макрон: Ќе ти ги извадиме забите од таа злобна уста со клешти

Ана Ололовска

Макрон наводно работи со Кина на таен план за мир во Украина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Демонстранти повторно го напднаа Макрон: Дај си оставка