Владата на Грузија поднесе оставка

Од:

Грузиската Влада денеска поднесе оставка во согласност со законот, кој предвидува распуштање на Владата поради изборот на новиот состав на Парламентот.

dobivaj vesti na viber

Според Уставот, Парламентот има две недели рок да ја одобри новата влада. Ако тоа не го направи, претседателот на Грузија ќе го распушти Парламентот и ќе распише вонредни парламентарни избори.

Според резулатите од неодамнаодржаните избори, партијата Грузиски сон – Демократска Грузија победи со 48,22 отсто освоени гласови и обезбеди 90 од вкупно 150 места во Парламентот.

Би можело да ве интересира

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска