Владата на Грузија поднесе оставка

Од:

Грузиската Влада денеска поднесе оставка во согласност со законот, кој предвидува распуштање на Владата поради изборот на новиот состав на Парламентот.

Според Уставот, Парламентот има две недели рок да ја одобри новата влада. Ако тоа не го направи, претседателот на Грузија ќе го распушти Парламентот и ќе распише вонредни парламентарни избори.

Според резулатите од неодамнаодржаните избори, партијата Грузиски сон – Демократска Грузија победи со 48,22 отсто освоени гласови и обезбеди 90 од вкупно 150 места во Парламентот.

Би можело да ве интересира

Марко Андонов именуван за почесен конзул на Грузија во Македонија

А1он

Мишел со честитка до грузиските лидери за постигнатиот договор за завршување на политичката криза

Ана Ололовска

Масовна тепачка меѓу попови во Грузија, десетина луѓе сосе балкон се урнале од вториот кат

Жарко Настоски

Во Грузија уапсен опозицискиот лидер Ника Мелија

Ана Ололовска

Премиерот на Грузија поднесе оставка

ВИДЕО: Уапсен човек што држеше заложници во Тбилиси, барал да се забрани коцкањето и банките да ги спуштат каматите

Жарко Настоски