Вкупно 23 лица приведени во немири во мигрантски кварт во Данска

Од:

Данската полиција приведе 23 лица поради насилство, откако ултрадесничарски провокатор фрли копија од Куранот во воздух во мигрантски кварт во Копенхаген.

Полицијата во Копенхаген соопшти дека се притворени осомничени кои стојат зад десетина запалени автомобили и контејнери за смет, воглавно во Ноеребро, мигрантски кварт во данскиот главен град.

Немирите почнале откако Расмус Палудан, адвокат кој пропагира право на слобода на говор на демонстрации ширум Данска, неколку пати ја фрли исламската света книга во воздух.

Данскиот премиер Ларс Леке Расмусен постапката на Палудан ја нарече „бесмислена провокација“.

Би можело да ве интересира

Нападнат дански брод во Камерун, грабнати осум членови на екипажот

Данските политичари ја исмеваат идејата на Трамп за Гренланд

А1он

Tрамп заинтересиран да го купи Гренланд од Данска

Данската Влада ќе ја засилува контролата на границата со Шведска

Експлозијата во даночната служба во Копенхаген

Апсења во Копенхаген поради возење тротинети под дејство на алкохол и наркотици

Ана Ололовска