Вкупно 146 уапсени при судири пред средно училиште во Франција

Од:

Вкупно 146 лица се уапсени денеска при судири меѓу средношколските демонстранти и полицијата пред едно средно училиште во Мант-Ла Жоли во парискиот регион.

Немирите се случија во близина на средното училиште Сен Егзипери, при што беа опожарени и два автомобили.

Уапсените се осомничени за „учество во вооружен собир“.

Според полициски извори, уапсените се пренесени во полициските станици каде ќе биде одлучена нивната понатамошна судбина, односно дали Обвинителството ќе поднесе пријави против нив.

На други места во Франција, исто така, имаше судири во близина на неколку средни училишта во пресрет на најавта за викенд протести на „жолтите елеци“.

Би можело да ве интересира

Макрон на средба со НВО-а пред Г7, неколку го бојкотираат

Ана Ололовска

Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска

Макрон: Нашата куќа е во пламен, ова е меѓународна криза

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џонсон ја крена ногата на маса додека разговараше со Макрон

Макрон – Мицотакис: Пријателството на Франција и Грција е важно за Европа и иднината на сите

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Ана Ололовска