Вилијам и Кејт преку ноќ станаа милијардери: Добија делови од национален парк, терен за крикет и затвор

Од:

По смртта на кралицата, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон не само што добија голем број нови титули, туку преку ноќ станаа милијардери.

dobivaj vesti na viber

Пред веста за смртта на кралицата, Вилијам добил средства од Крунскиот имот, суверени грантови и од неговото наследство од неговата покојна мајка принцезата Дијана. Неговото богатство се проценува на околу 40 милиони долари.

Сепак, неговото нето богатство скокна за 1,3 милијарди долари, со што неговата вкупна нето вредност достигна 1,34 милијарди долари.

Причината за ова огромно зголемување на богатството е тоа што принцот Вилијам и Кејт ги наследиле поранешните титули на кралот Чарлс. Освен што се војвода и војвотката од Кембриџ, тие сега се и принцот и принцезата од Велс, како и војводата и војвотката од Корнвол.

Поточно, Војводството Корнвол со себе носи огромни земјишни поседи и различни средства низ целата земја во вредност од 1,3 милијарди долари.

Имотот опфаќа околу 52.000 хектари и опфаќа 20 окрузи во Англија и Велс и се состои од обработливо земјиште, делови од националниот парк Дартмур, терен за крикет, па дури и затвор.

Чарлс претходно беше војвода од Корнвол повеќе од пет децении, што го прави најдолготрајниот војвода од Корнвол во историјата.

Сопственоста на имотот му донесе 21 милион фунти (24 милиони долари) во последната година. Кралот доброволно платил највисока стапка на данок на доход (45 проценти) на имотот.

Меѓутоа, бидејќи Војводството не се смета за компанија според даночните закони, Чарлс не мораше да плаќа корпорациски данок или данок на капитална добивка.

Тој наиде на критики од јавноста и пратениците, а е особено контроверзен бидејќи имотот поседува земјиште што некогаш се користело за рударство, а војводството ги поседува правата на рудниците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кралот и принцот од Велс ги изненадија луѓето кои чекаат со часови да го видат ковчегот на Кралицата

Катерина Павлова-Николовска

Кралот Чарлс веќе се замори: Се врати во замокот за да земе слободен ден од неговиот напорен распоред

А1он

Бизнисот им процвета на Турците по смртта на кралицата: Испратиле над 13 тони цвеќe во Велика Британија

А1он

Уште една љубовница на Чарлс трети почина набргу по принцезата Дијана, заврши трагично

А1он

Паника кај персоналот во кралското семејство: Фрчат откази поради доаѓањето на кралот Чарлс

А1он

Раздор во Балморал: Принцот Хари не вечерал со татко му и брат му, не му било дозволено

А1он