(ВИДЕО) Зимска идила: Путин и Лукашенко заедно на скијање во Сочи

Од:

Наспроти затегнатата ситуација во Русија и Белорусија протестите против нивното владеење, кои траат со месеци, рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега и стар пријател Александар Лукашенко, се сретнаа денеска во рускиот зимски центар Краснаја Полјана кај Сочи.

Двајцата лидери дел од денот искористија и за скијање и возење со моторни санки, следени од камерите на државните медиуми.

„Не поминува ден без колегите да разговараат и да решат одредени проблеми“, рече Путин пред почетокот на работниот дел од состанокот.

68-годишниот руски претседател и неговиот две години помлад колега, пред да се нурнат во убавините на зимските спортови и да ја покажат својата скијачка техника, разменија пораки на пријателство и добрососедство. Лукашенко му се заблагодари на Путин за помошта од една и пол милијарда долари, која Русија ѝ ја додели на помалата сосетка во септември лани.

Аналитичарите тој потег го видоа како знак на поддршка од Путин кон Лукашенко, во време кога беснееја протестите во Белорусија, за кои опозицијата тврдеше дека долговечниот претседател, кој ја има целокупната власт во земјата, ги наместил. Неколку месеци подоцна, и Путин се соочи со проблеми дома, откако протестни собири се одржаа во повеќе градови, во знак на револт против затворската казна за опозицискиот лидер Алексеј Навални, а уапсени беа стотици демонстранти.

Би можело да ве интересира

Путин: 400 странски шпиони лани забележани во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Десет скијачки клубови со реакција поради изоставање на Јана Атанасовска од листата за ваучери на СФМ

Ана Ололовска

Фос-Солеваг нов светски шампион во слалом

Ана Ололовска

Без македонски учесници на утрешниот слалом на Светското првенство во алпско скијање

Ана Ололовска

Злато за Линсбергер во женскиот слалом на СП во алпско скијање

Ана Ололовска

Четворица македонски скијачи денеска настапуваат на СП во Кортина д’Ампецо

Ана Ололовска