ВИДЕО: Жестоки тепачки меѓу приврзаници на Трамп и Бајден во Вашингтон, уапсени 20 лица

Од:

Жестоки судири избувнаа синоќа на улиците на Вашингтон, меѓу приврзаниците на актуелниот американски претседател, кои се собраа на голем митинг за поддршка на Доналд Трамп, и симпатизери на неговиот опонент, новоизбраниот шеф на државата Џо Бајден, јавуваат американските медиуми.

Во многуте забележани инциденти на улиците на американскиот главен град, во кои двете групи се тепаа со тупаници и палки и фрлаа камења едни на други, повредени се повеќе лица, едно лице е избодено со нож, а над дваесет се уапсени, соопшти полицијата.

Во судирите, кои избувнале откако толпата на приврзаници на Трамп се сретнале со контра-собири на левичарски симпатизери, запленети се и неколку парчиња огнено оружје.

Двајца од повредените се полицајци, соопшти полицијата во Вашингтон.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Добитник на американската лотарија освои 1,05 милијарди долари

Ана Ололовска

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Ана Ололовска

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска

И Иванка Трамп и Џаред Кушнер „се повлекле“ од Вашингтон, рентаат луксузен апартман во Мајами

Жарко Настоски

Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Жарко Настоски