ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Од:

Тара Рид, поранешнa вработена во Сенатот којa го обвини Џо Бајден за сексуален напад, пребегна во Русија и зборуваше за руските државни медиуми на прес-конференција која траеше неколку часа.

Рид за време на претседателската трка во 2020 година, го обвини Бајден дека сексуално ја вознемирувал и ја нападнал кога работела во неговата канцеларија во Сенатот во 1993 година.

Бајден ги негираше наводите на Рид и ниту еден поранешен соработник на Бајден не се огласи да каже дека некогаш бил сведок или слушнал за каков било вид на сексуално недолично однесување во неговата канцеларија во Сенатот.

Рид, вчера се појави во Москва, каде седеше покрај осудената шпионка на Кремљ, Марија Бутина и одговараше на прашања од руските државни медиуми.

Бутина беше осудена на 18 месеци во американски затвор во 2019 година за заговор да дејствува како нерегистриран странски агент, а сега е член на рускиот парламент од партијата на претседателот Владимир Путин.

„Кога излегов од авионот во Москва, првпат по многу долго време се чувствував безбедно и почитувано. Тоа не се случило во мојата земја“, рече Рид.

Рид рече дека одлучила да дојде во Русија по смртните закани што ги добила оваа година, откако ги повтори своите обвинувања во врска со Бајден и објави на Твитер дека е подготвена „да сведочи под заклетва во Конгресот, доколку биде побарано од неа“.

Рид рече дека „оваа илузија за Русија како непријател е пропагирана од неколку елити во Вашингтон кои се решени да предизвикуваат проблеми“.

За време на конференцијата, Бутина вети дека ќе разговара за можноста за доделување руско државјанство на Рид и ќе побара од Путин „брза да го следи нејзиното барање за државјанство“.

Би можело да ве интересира

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

Пред домот на американскиот претседател: Вооружен маж носи пароли со кои го навредува Бајден

Трамп: Проблемот не е во тоа што Бајден е стар, туку во тоа што е неспособен

Претставничкиот дом отвори истрага за импичмент на Џо Бајден

Горан Наумовски

ВИДЕО: Портпаролката на Бајден му ја прекина прес конференцијата на среде реченица

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски