ВИДЕО: Жена го налути папата откако го повлече кон себе на плоштадот во Ватикан

Од:

Видно навреден, папата Франциско денеска мораше да се оттргне од рацете на една жена, која на преполниот плоштад Свети Петар во Ватикан го зграби за рака и го повлече кон себе, пренесе „Ројтерс“.

Папата го минуваше плоштадот Свети Петар, поздравувајќи ги верниците на патот кон макетата со сцена од раѓањето на Исус, поставена на шеталиштето.

Откако посегна да помилува едно дете, папата почна да се оддалечува, но жената одеднаш го грабна за рака и му се приближи.

Фрaнциско изгледаше како ненадејниот гест да го навреди и брзо ја пушти раката.

Додека луѓето се приближувале кон местото на настанот, жената не покажала знаци на гнев, а не е познато дали му кажала нешто на папата додека го привлекувала кон себе, додава „Ројтерс“.

Би можело да ве интересира

Папа Франциск: Ќе ставиме крај на сексуалните злоставувања во црквата

Ана Ололовска

Ватикан: Папата Јован Павле Втори знаел за сексуалните испади на надбискупот Мекарик, но сепак го унапредил

Жарко Настоски

Ватикан: Во иднина без присуство на верници на мисите

Ана Ололовска

Ватикан: Изјавите на папата Франциск за хомосексуалците се извадени од контекст

Жарко Настоски

Во Ватикан почна судење против двајца свештеници за сексуално злоставување дете

А1он

Ватикан отвора во Рим прифатен центар за бегалци

Ана Ололовска