ВИДЕО: Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Од:

Триесет сојузници на НАТО денеска го потпишаа пристапните протокол за Финска и Шведска со што е овозможено тие да и се придружат на Алијансата откако парламентите на земјите-членки ќе ја ратификуваат одлуката.

dobivaj vesti na viber

– Ова е добар ден а Финска и за Шведска и добар ден за НАТО. Ова навистина е историски момент, со 32 нации на маса ќе бидеме уште посилни, а нашите луѓе ќе бидат уште посигурни додека се соочуваме со најголемата безбедносна криза во изминатите децении, истакна генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Протоколот значи дека Финска и Шведска можат да учествуваат на состаноците на НАТО и да имаат поголем пристап до разузнавачките податоци, но нема да бидат заштитени со одбранбената клаузула на Алијансата дека нападот врз еден сојузник е напад врз сите, се до ратификација. процесот на ратификација може да потрае и до една година.

Би можело да ве интересира

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

Турција: Финска и Шведска нема да влезат во НАТО ако не си го одржат зборот

Катерина Павлова-Николовска

Чавушоглу: Шведска сè уште не и испорачала на Турција осомничени за тероризам

Дејли Телеграф: Британски конзервативци ја поддржуваат кандидатурата на Џонсон за генерален секретар на НАТО

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието