(ВИДЕО) Зеленски: Во Донецк и во Луганск е многу тешко

Од:

Во регионот Донецк во источна Украина се водат многу жестоки битки, а украинската армија ги задржува своите позиции, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање до нацијата.

„Се спроведуваат активни операции во различни области на линијата на фронтот. Во Донецк и Луганск ситуацијата се уште е многу тешка“, рече Зеленски и додаде: „Најтешко е во правец на Бахмут, исто како и претходните денови. Ние ги држиме нашите позиции“.

Да потсетиме дека Бахмут се наоѓа на северот на Доњецк. Блината на тој град е единствената област каде руските сили забележаа напредок на теренот во последните денови.

Би можело да ве интересира

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Зеленски: Жестокиот напад на исток е одмазда за руските загуби

А1он

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Ана Ололовска

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска

Зеленски: Ситуацијата е особено тешка во регионот на Доњецк

Горан Наумовски