(ВИДЕО) Зеленски: Русите брзајќи да избегаат ја оставија опремата за мачење цивили

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските сили, кои претходно окупираа голем дел од украинската област Харков, за широко распространето мачење на населението.

dobivaj vesti na viber

Најмалку 10 места за тортура беа откриени во ослободениот источен регион, рече Зеленски во видео обраќање.

„Тортурата беше широко распространета практика на окупираната територија“, рече претседателот, нарекувајќи ги окупаторите, кои побегнаа од украинската контраофанзива пред една недела, „фашисти“ и споредувајќи го нивното однесување со нацистите.

Како и нацистите, Русите за своите постапки ќе одговараат на суд, рече Зеленски.

„Ќе ги утврдиме идентитетите на сите оние кои мачеа и малтретираа луѓе, кои овие злосторства од Русија ги донесоа овде на украинска територија“ – порача украинскиот претседател.

Тој рече дека окупаторските сили ја оставиле опремата за мачење кога побегнале. Украинските власти објавија и фотографии од, како што веруваат, комори за мачење и опрема за мачење.

Доказ за тортура беа пронајдени и меѓу телата откриени во масовна гробница во шума во близина на градот Изјум, рече Зеленски, додавајќи дека работата за ексхумација на мртвите продолжила вчера.

Би можело да ве интересира

Бугарија ќе и достави мало и лесно оружје на Украина

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Горан Наумовски

Чавушоглу верува дека до пролет во Украина ќе има примирје или преговори

Русија најави евакуација од источниот брег на Днепар

Русија „огорчена“ од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства