(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика светот да ги осуди псевдореферендумите организирани од Русија што во моментов се одржуваат на четирите украински територии под руска инвазија.

dobivaj vesti na viber

Во обраќање до нацијата, Зеленски рече дека е убеден дека „светот правилно ќе реагира на псевдореферендумите“ и оти тие „јасно ќе ги осуди“.

„Оние кои се насилно мобилизирани во руската армија треба да ја саботираат секоја активност на непријателот, да и дадат на Украина важни информации за базите, штабовите, складиштата на муниција на окупаторот и да се обидат да стигнат до слободната територија на Украина во секоја прилика“, рече Зеленски.

Зеленски им порача на луѓето кои живеат под руска окупација: „Спасете ги вашите животи, помогнете ни да ги ослабиме и уништиме руските окупатори“.

Во провинциите Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје од 23 до 27 септември се одржуваат референдуми со цел овие делови на Украина да се припојат кон Русија. Вториот речиси целосно ги контролира Луганск и Керсон, а само делумно Запорожје и Доњецк.

Рускиот претседател Владимир Путин направи слично нешто во 2014 година кога го анектираше Крим. А потоа спроведе нелегитимно гласање кое беше осудено од меѓународната заедница.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите жестоко го гранатираат ослободениот Херсон, во градот нема струја

А1он

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска