ВИДЕО: Зеленски најави борба против корупцијата

Од:

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Украина нема да толерира корупција и вети дека ќе донесе некои клучни одлуки.

„Сакам да биде јасно, нема враќање на она што било во минатото, на начинот на кој живееле разни луѓе кои се доближувале до државните институции, а потоа цел живот го поминувале ловејќи фотелји и така живееле“, рече тој синоќа.

Зеленски кажа дека е разрешен заменик министерот за инфраструктура, кој наводно зел поткуп.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина