ВИДЕО: Зеленски на Канскиот филмски фестивал: Омразата ќе исчезне, диктаторите ќе умрат

Од:

Говорејќи од Киев, шефот на украинската држава зборуваше десетина минути за време на свеченото отворање на Канскиот филмски фестивал. Тој ги повика актерите на 7-та уметност да не „молчат“ пред руската инвазија.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Володимир Зеленски, се појави од Киев на екранот на Големиот театар Лумиер, како што тоа го правеше во април за време на доделувањето на Греми наградите.

Володимир Зеленски набрзо го спомна масакрот во Буча. Пеколот, вели тој, е посладок од војната. Тој потоа потсетува дека театарот во Мариупол, каде што животот го загубија неколку стотици цивили, не е толку различен од оној во кој се одржува церемонијата на отворање… Претседателот инсистираше на желбата за хаос што ја има Владимир Путин. Пред да ја повика 7-та уметност да ги поддржи неговите зборови. Така тој го цитира ликот отелотворен од Роберт Дувал во „Апокалипса сега“ и неговата реплика за мирисот на напалмот во раните утрински часови, за да спомени уништување на Украина.

-Ни треба нов Чаплин кој ќе докаже дека киното не е глупаво. Омразата на крајот ќе исчезне, диктаторите ќе умрат. Ќе продолжиме да се бориме, немаме друг избор (…) Убеден сум дека диктаторот ќе загуби, порача украинскиот претседател.

Поранешниот актер направи споредба на рускиот претседател Владимир Путин и ремек-делото на Чарли Чаплин. „Дали киното ќе молчи или ќе зборува за тоа?“, на крајот се запраша тој, решен да ги интерпелира актерите во кино индустријата, по што следеше силен аплауз во салата.

Годинава во Кан ќе бидат присутни двајца украински филмаџии. Сергеј Лозница за „Природната историја на уништувањето“, за уништувањето на германските градови од страна на сојузниците за време на Втората светска војна, но и младиот Максим Наконечњи за „Баченја Метелика“, во изборот на селекцијата „Извесен поглед“. Фестивалот во последен момент го додаде во програмата ипретставувањето на Мариуполис 2, најновиот филм на литванскиот режисер Мантас Кведаровичиус, убиен на почетокот на април во Украина.

Најголемиот светски филмски фестивал, исто така, одби да ги пречека руските официјални претставници, официјални лица или новинарите кои ја претставуваат официјалната руска линија.

Од друга страна, ќе биде присутен гласот на несогласување: режисерот Кирил Серебреников, кој никогаш од политички причини не можел да дојде во Кан, денес ќе го отвори натпреварувачкиот дел од селекцијата со својот нов филм Жената на Чајковски, во трката за Златната палма.

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска