(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ги повика членките на ЕУ да ги забранат визите за руските граѓани со цел блокот да не стане „супермаркет“ достапен за секој што има средства да влезе. Зеленски истакна дека неговиот предлог не се однесува на Русите на кои им е потребна помош бидејќи ја ризикувале својата слобода или животи со отпорот на политиката на лидерот на Кремљ Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Мора да има гаранции дека руските убијци или учесниците во државниот терор не користат шенген визи“, рече Зеленски во своето ноќно обраќање, мислејќи на визите што му дозволуваат на сопственикот да влезе во Шенген зоната, која вклучува неколку земји на ЕУ.

„Второ, не смееме да ја уништиме самата идеја за Европа – нашите заеднички европски вредности. Затоа Европа не смее да се претвори во супермаркет во кој не е важно кој влегува и каде што е главната работа што луѓето само плаќаат за својата стока“. изјави тој.

Зеленски прво повика на забрана за визи во интервју за Вашингтон пост оваа недела, велејќи дека Русите треба да живеат во свој свет додека не ја променат својата филозофија. Апелот на Зеленски допрва треба да ја добие поддршката од главните играчи во ЕУ. Но, како што рече, бил охрабрен од поддршката на балтичките земји и Чешка, која во моментов претседава со ЕУ. Финска исто така ја поддржа идејата.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков претходно оваа недела го осуди апелот на Зеленски, велејќи дека „секој обид да се изолираат Русите или Русија е процес кој нема перспектива“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесне поради мобилизацијата

А1он

Зеленски: Путин мора да биде запрен

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Украинците од Запорожје бегаат пред руската анексија на регионот

Русија денеска ќе ги анектира Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје

Катерина Павлова-Николовска