ВИДЕО: Зеленски дојде кај Бахмут

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со војниците кои учествуваат во офанзивната операција околу Бахмут, се вели во соопштението од кабинетот на претседателот.

Зеленски ги посети борбените бригади додека беше на работното патување во регионот Донецк во вторникот, се вели во соопштението, додавајќи дека тој разговарал за потребите на единицата, вклучително и „снабдување на артилериски гранати, ракети за системи за противвоздушна одбрана на фронтот, возила за евакуација и електронски опрема“.

Зеленски, исто така, им додели награди на војниците, кои на Телеграм ги опиша како „наши воини во секторот Бахмут“.

Во последните неколку недели, украинските сили полека напредуваат кон југ и северозапад од Бахмут, кој беше заробен од руските сили во мај оваа година.

Би можело да ве интересира

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Морис: Зеленски се подготвува за абдицирање или за бегство од Украина

Горан Наумовски