ВИДЕО: Зелената комета еднаш во 50 илјади години видлива од Земјата

Од:

Неодамна откриената зелена комета C/2022 E3 првпат по 50 илјади година е во близина на Земјата соопшти НАСА. Кометата која беше откриена во март годинава има пречник од околу еден километар. Таа го достигна нејзиниот перихел на 12. јануари годинава.

Кометата сè уште не е видлива со голо око и за да се види треба телескоп или двоглед. Надежите се дека во следните неколку седмици ќе стане уште посветла.

Најблиску до Земјата ќе биде на 1. февруари 2023 година на 32 милиони километри. Моментално се гледа во претзорните часови, но до февруари е можно да се гледа и ноќе на темно небо без месечина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската капсула Crew Dragon слета на Земјата

Ана Ололовска

Четворица астронаути ја напуштија вселенската станица, откако беа половина година во вселената

Ана Ололовска

ВИДЕО: Делови од оштетеното руско летало паднаа во океан, екипажот се уште е во вселената

Ана Ололовска

Оштетеното руско вселенско летало се одвои од ISS, ќе изгори над Тихиот Океан

Ана Ололовска

Русија ги враќа космонаутите од Меѓународната вселенска станица поради дефект на капсула

Ана Ололовска

Делови од сателит на НАСА би можеле да паднат на Земјата

Ана Ололовска