ВИДЕО: Застрелан додека позираше за селфи – ликвидиран мексикански политичар

Од:

Мексикански политичар е убиен додека позирал за селфи со еден од своите поддржувачи.

По предизборното соочување, 43-годишниот Фернандо Пурон, познат по борбата против организираниот криминал, е застрелан од непосредна близина. Тој починал додека бил превезуван во болница, а полицијата се уште трага по напаѓачот.

Пурон е поранешен градоначалник на градот Пиедрас Неграс во Мексико и е познат по неговата борба против картелот Лос Зетас. Поради своето политичко делување тој се соочувал со голем број закани.

Од септември 2017 година, кога во Мексико започна изборниор процес, убиени се 112 политичари кандидирани за престојните избори.

Би можело да ве интересира

Во бунар во Мексико пронајдени 44 тела, спакувани во 119 вреќи

Ана Ололовска

Мексико: Значително намален бројот на мигранти од Мексико кон САД

Ана Ололовска

Мексико: Драстично намален бројот на мигранти кои заминуваат во САД

Ана Ололовска

Еспер одобри 3,6 милијарди долари од воениот буџет за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Еспеер одобри средства за ѕидот на границата со Мексико

Ана Ололовска

Нова бура Фернанд се формира во Мексиканскиот Залив