ВИДЕО: Запревме жестока офанзива на Русите објави Зеленски

Од:

Украинските сили успеаја да ја одбијат „жестоката офанзива“ на руските војници во источниот регион на Доnецк, објави Володимир Зеленски.

Украинскиот претседател објасни дека воена единица од Чоп на западот на земјата тргнала во акција, но не кажа каде дошло до конфликтот. „Денеска ги запревме жестоките офанзивни акции на непријателот“, рече тој во своето национално обраќање во текот на ноќта. „Рускиот напад беше одбиен“, додаде тој.

Зеленски, исто така, рече дека руски војници биле заробени. Најжестоките борби во регионот на Доњецк се водат околу градовите Бахмут и Авдиивка.

Би можело да ве интересира

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он

Украина: Рускиот ров кај Бахмут го претворивме во гроб

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Зеленски: Жестокиот напад на исток е одмазда за руските загуби

А1он