ВИДЕО: Заложничка криза во Франција, вооружен маж со бомба влегол во библиотеката на универзитетот во Иври

Од:

Вооружен маж влегол во библиотеката на Универзитет во Франција, а голем број специјалци се на местото на настанот.

Според Ле Паризиен, човекот е вооружен со бомба или оружје.

Упадот во библиотеката се случил околу 4 часот, а студентите биле евакуирани од зградата. Сведоците велат дека напаѓачот за заложници ги земал присутните во библиотеката.

„Вооружен напаѓач на бомба влегол во универзитетот и настанала паника“, изјавија очевидци.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска

Меркел по 16 години во проштална посета на Франција

А1он